zuby

Péče o zuby psa 

Jak poznáte, že Vašeho kamaráda trápí zuby?

Toto jsou některé příznaky onemocnění chrupu:

  • zapáchající dech

  • oranžově hnědý povlak na zubech

  • zubní kámen

  • oteklé, červené, příležitostně krvácející dásně

  • snížená chuť k jídlu

  • uvolněný nebo chybějící zub

  • zubní kaz

  • zadržené mléčné zuby

 

Pes i kočka vyměňují mléčné zuby za trvalé obvykle do 6 měsíců stáří. Poměrně často se stává, že některý mléčný zub nevypadne a vedle něho vyroste zub trvalý. Tento mléčný zub může způsobit nesprávný vývoj trvalého zubu, podráždění okolní dásně a zubního lůžka. Proto je nezbytné takovýto zub včas extrahovat (vytrhnout).

Na našem pracovišti ošetřujeme nejčastěji zadržené mléčné zuby u těchto plemen: jezevčík, yorkshire teriér, srnčí pinč, pražský krysařík, pudl atd., to znamená u psů malých plemen. Může se však vyskytnout i u velkých plemen, prováděli jsme například i extrakci mléčných zubů u rhodeského ridgebacka.

Již u mladých psů se začíná vytvářet na zubech povlak z kterého se po čase vyvine zubní kámen. U malých plemen psů to může nastat již během prvního roku života.  Zubní kámen dráždí dásně, dochází k odkrytí krčku zubu. Tím je umožněn vstup bakterií do mezizubního prostoru a ke kořeni zubu. Důsledkem zubního kamene je vznik paradentózy s následným uvolněním a vypadnutím zubu. Kromě negativního účinku na dutinu ústní pronikají výše zmíněné bakterie zanícenou dásní do krevního oběhu a mohou způsobit závažná onemocnění srdce, jater či ledvin!!!

 

 

 Zpět nahoru

zubní kámen u psa

stejný pes po odstranění zubního kamene ultrazvukem

 

Jak můžete tvorbě zubního kamene předejít, nebo ji alespoň zmírnit ?

Základem péče o zuby Vašeho kamaráda je stejně jako u lidí jejich čištění zubním kartáčkem, aby bylo účinné je třeba ho provádět nejlépe každý den, alespoň 3krát týdně.

Čištění zubů je nejlépe provádět speciálními kartáčky určenými pro psy, protože lidské kartáčky mají jiný sklon štětin, jinou tvrdost a tím dráždí dásně. K dispozici máme celou řadu těchto speciálních kartáčků, včetně kartáčku který se navléká na prst a umožňuje citlivé a pro psa či kočku příjemnější čištění.

Kromě kartáčku je důležitá i správná volba zubní pasty. Běžné zubní pasty nejsou pro psy vhodné, protože pění a jelikož zvířata pastu narozdíl od lidí polykají, dochází k podráždění žaludeční sliznice a někdy i k zvracení. K čištění zubů používejte výhradně zubní pasty určené pro psy. Tyto pasty jsou k dispozici v různých příchutích (např. kuřecí, mátová aj.) které jsou pro psy lákavé, nepůsobí dráždivě a navíc kvalitní zubní pasty jsou obohaceny enzymatickými látkami, které snižují tvorbu zubního kamene. U psů které není možné na čištění zubů navyknout je možné na ošetření dásní a krčků zubů speciální gel. S čištěním zubů i s výběrem vhodného kartáčku a správné zubní pasty Vám rádi poradíme na našem pracovišti.

Jak můžeme Vašemu kamarádovi se zubními problémy pomoci my ?

Pokud se zubní kámen již vytvořil, je třeba jej odstranit. To je možné provést mechanicky nebo ultrazvukem. Odstranění zubního kamene ultrazvukem je mnohem šetrnější pro dásně i zubní sklovinu. Na našem pracovišti navíc provádíme, po odstranění zubního kamene ultrazvukem, zaleštění zubů (polishing) které chrání sklovinu a předchází další tvorbě zubního kamene. Samozřejmě, že se veškerá ošetření zubů u psů provádějí v celkové anestézii. Víme, že majitelé mívají strach z uspání svého čtyřnohého kamaráda, často si ale neuvědomují, že infekce která se šíří ze zánětu dásní zatěžuje organizmus mnohonásobně více než samotná narkóza. Dásně ošetřujeme laserem, který urychluje jejich hojení. Při pokročilém zánětu dásní nasazujeme antibiotika abychom předešli rozšíření nebezpečných bakterií do krevního oběhu. Jestliže zjistíme po odstranění zubního kamene zubní kaz provádíme plombování zubů.

Zubní kámen nebo paradentóza není jediný zubní problém, který může postihnout Vašeho čtyřnohého přítele. U mladých psů při nesprávném růstu zubů jsme schopni zajistit výrobu speciálních rovnátek. Pokud si Váš pes poškodí např. zlomí zub můžeme mu vyrobit umělou korunku.

Preventivní prohlídku zubů u svého „zubaře“ by váš čtyřnohý přítel měl podstoupit alespoň jednou za rok, (například při pravidelném očkování) v případě nadměrné tvorby zubního kamene či jiných problémů samozřejmě častěji.

A nezapomeňte, psi mají také zuby!

Správná péče o jejich zuby je dalším krokem na cestě ke zdraví a spokojenosti vašich čtyřnohých přáte