přehřátí

Přehřátí (Hypertermie)

Léto je skutečně nádherné roční období. Během teplých letních měsíců nejsou domácí mazlíčci tolik uzavřeni doma a tráví podstatně více času venku.  Je třeba dávat pozor, aby se Vašim kočkám i psům dařilo dobře i v zvlášť horkých letních dnech. 

Pocení je účinným mechanismem pro ochlazování přehřátého těla. Lidské tělo má v kůži milióny potních žláz. Když dojde ke zvýšení tělesné teploty, začnou tyto žlázy produkovat pot. Na povrchu kůže se pot odpařuje a tím ochlazuje přehřátý organismus. 

Psi a kočky se na rozdíl od lidí nepotí. Ochlazují se zrychleným dýcháním s vyplazeným jazykem. Nadechují se nosem a vydechují ústní dutinou. Tak dochází k určitému odpařování a tím i ochlazení. Tento způsob chlazení však není tak účinný jako pocení a tak mají zvířata větší problémy s udržením správné tělesné teploty v letních vedrech.

Přehřátí je vážný problém a je nejčastější příčinou náhlých úmrtí psů. Zvíře zanechané v přehřátém automobilu nebo zvíře, které nemá stín nebo vodu může zemřít na přehřátí během poměrně krátké doby.  Cestujete-li se svým mazlíčkem, nebo když ho necháváte samotného doma musí mít neustále k dispozici dostatek čerstvé, chladné, pitné vody. 

Některá zvířata jsou obzvláště citlivá na přehřátí. Mezi ně patří:

  • Mladá, stará zvířata nebo zvířata s nadváhou
  • Brachycefalická plemena (např. Bulldog, Boxer, Pekinéz, Lhasa Apso, Shi-Tzu, Bostonský Teriér a Perské kočky),
  • Zvířata se srdečními a respiratorními problémy
  • Zvířata s velmi hustou srstí.

Zvýšená námaha nebo intenzivní výcvik by neměl probíhat v poledních hodinách. Dlouhé procházky nebo výcvik provádějte nejlépe ráno nebo v podvečer. Při vycházkách nezapomínejte že Váš pes nenosí boty. Jeho tlapky jsou velmi citlivé a na rozpáleném tmavém povrchu se mohou snadno popálit. 

V teplých a slunečných dnech nenechávejte Vaše zvíře nehlídané v uzavřeném autě delší dobu. V naprosto nezbytných případech, kdy Vaše zvíře musí zůstat v autě dodržujte následující  doporučení: 

  • Nechte otevřená všechna okna
  • Pokud je zvíře umístěno v přepravce nebo kleci, musí být dostatečně větraná
  • Vozidlo musí být zaparkováno ve stínu
  • Zvíře musí mít k dispozici pitnou vodu
  • Vraťte se k autu každých 10-15 minut a zkontrolujte stav Vašeho zvířete

V horkém létě může dosáhnout teplota uvnitř automobilu až 65 °C během 10-15 minut. Zvíře uvězněné v rozehřátém autě trpí přehřátím a může velmi rychle zemřít.

Příznaky a léčba

Přehřátí je vážný stav organizmu, který může rychle skončit smrtí. Příznaky přehřátí je nutné rychle rozpoznat, aby mohla být rychle zahájena léčba.

Příznaky

Příznaky začínajícího přehřátí jsou namáhavé dýchání, suchá, horká kůže, neklid a profuzní salivace (slinění). Jak se dále přehřátí zvyšuje má postižené zvíře skelný pohled a méně reaguje na vnější podněty. Pohledem do dutiny ústní zjistíme jasně červené dásně, jazyk a sliznice. Srdeční rytmus se zvyšuje a pokud nedojde k rychlému zásahu zvíře slábne až případně zkolabuje.

Léčba

U zvířete postiženého přehřátím je nutno okamžitě zahájit léčbu. Zvíře je nejvhodnější umístit do vany napuštěné studenou vodou. Není-li vana k dispozici je možné zvíře postříkat hadicí nebo alespoň zabalit do ručníků namočených do studené vody. Voda použitá pro ochlazení zvířete by měla být chladná ne však ledová. Jestliže zvíře reaguje nabídněte malé množství chladné vody k pití.

 

Po prvotním ochlazení je nutné zvíře dopravit do veterinární ordinace, kde je zahájena komplexní léčba přehřátí včetně intravenózní aplikace rehydratačních roztoků.