obezita

Náš pes je obézní

Psi v divoké přírodě si regulují objem potravy, kterou přijímají. U moderních psů, stejně jako u moderního člověka dnes existuje trend přijímat lepší a kvalitnější potravu a pohybovat se méně než jejich předkové. Stejně jako u člověka existuje riziko, že i váš pes se stane obézní . Obezita je nadměrné nahromadění tuku v těle – neznamená to ovšem mít pouze nadváhu.

Je můj pes obézní?

Pro většinu z nás je dost těžké vidět, že náš vlastní pes je obézní. Přibývání na váze je postupné a většinou tak pomalé,že změnu téměř nevnímáme. Rozdíl ve vzhledu vašeho psa si najednou uvědomíte až při prohlížení starších fotografií.

Na problém ve většině případů vás upozorní až váš veterinární lékař. K zjištění stavu věci, zkuste při hlazení vašeho psa, mírným jemným tlakem najít prsty jeho páteř a žebra.

 

U normálního zdravého psa ucítíte jeho kosti bez většího tlaku (jestli je kosti vidět, váš pes je asi příliš hubený). Jestli jeho páteř necítíte a nenahmatáte lehce, pak je váš pes obézní. Kdyby přibývání na váze pokračovalo, v důsledku nadváhy se u něj mohou vyvinout určité zdravotní potíže:

OBEZITA A JEJÍ ZDRAVOTNÍ RIZIKA

 

Stejně jako lidé i obézní psi s každým kilogramem nadváhy kladou zvýšené nároky na všechny svoje orgány. Výsledkem přetěžování orgánů může být onemocnění, dokonce i smrt. Zdravotní rizika obézních psů bývají vážná a každý majitel zvířete by o nich měl vědět. Důsledky obezity u psů jsou uvedeny níže.

 

Diabetes mellitus (cukrovka)

 

Jednou z nejčastějších komplikací obézních psů je cukrovka. Při obezitě se zvyšuje vylučování inzulínu v těle. Je to reakce organizmu na zvýšenou hladinu glukózy (cukru) v krvi obézního zvířete. Potřeba inzulínu se zvyšuje i proto, že obézní pes má také větší množství tkáně. Když požadavek na inzulín přesáhne schopnost organizmu jej produkovat, dochází k cukrovce. Jestliže zvýšená potřeba inzulínu přetrvává, buňky, které ve slinivce břišní produkují inzulín jednoduše „vyhoří, důsledkem je opět cukrovka.

 

Poškození kloubů, kostí a vazů

 

Studie prokázaly, že asi jedna čtvrtina obézních psů má vážné problémy s klouby. Kosti, klouby, svaly, příslušné šlachy a vazy pracují dohromady tak, aby vznikl plynulý a účinný pohyb. Když musí nést váhu navíc, může dojít k jejich poškození. Mohou vzniknout artritidy/záněty kloubů. Bolest a změny na kloubech, které souvisejí např. s dysplazií kyčelního kloubu se mnohonásobně zvětšují.

 

Zvýšená zátěž kloubů způsobená zvýšenou hmotností může vést k poškození některých kloubních vazů. Vazy jsou pevná (fibrózní) tkáň, která v kloubu navzájem spojuje dvě kosti. Jeden z vazů v kolenním kloubu – přední křížový vaz, je zvlášť náchylný k natažení, nebo k přetržení. Když dojde k jeho přetržení, koleno se stává velmi nestabilní a psi jej přestanou používat. Napravit přetržený přední křížový vaz lze pouze operativně.

 

Určitá plemena psů, např. jezevčíci jsou náchylná na problémy s páteří (vyhřezlá plotýnka). Pravděpodobnost, že je postihne toto bolestivé, často ochromující onemocnění se při nadváze zvyšuje.

 

Nemoci srdce a vysoký krevní tlak

 

Stejně jako lidé i psi s nadváhou mají sklon k vysokému krevnímu tlaku (hypertenzi). Srdce je vystavené zvýšené námaze, protože krev musí pumpovat do většího množství tkáně, na rozdíl od psů s ideální hmotností. To může vést i k selhání srdeční činnosti.

 

Problémy s dýcháním

 

U zvířat s nadváhou, plíce nemohou fungovat normálně. Zvýšené množství tuku v dutině hrudní brání plícím, aby se dostatečně rozpínaly. Množství tuku v dutině břišní tlačí na bránici, která odděluje dutinu hrudní od dutiny břišní, následkem čeho se plíce při nádechu opět nemohou dostatečně roztáhnout. Situace je o to horší, že plíce při zvýšené hmotnosti musí pro větší množství tkáně dodávat i větší množství kyslíku. Tento stav je vážný zejména u zvířat, která již nějaké jiné dýchací potíže mají.

 

Zhoršená fyzická kondice.

 

Psi s nadváhou jsou méně odolní a méně vytrvalí. Nošení tělesné hmotnosti navíc, vyžaduje více práce a námahy. Srdce, svaly a respiratorní/dýchací systém musí vynaložit větší námahu, než na jakou byly původně určeny.

 

Nesnášenlivost vedra.

 

Tuk výborně izoluje, což je vynikající např. pro polárního medvěda. Nicméně pes s nadváhou v letním vedru trpí, protože jeho schopnost regulovat tělesnou teplotu je do značné míry snížena.

 

Snížení jaterních funkcí.

 

V játrech se ukládá tuk, a když je pes obézní, v játrech se nahromadí tuku větší množství. Říká se tomu ztučnění jater. Výsledkem tohoto stavu je, že játra mají sníženou funkci.

 

Chirurgická a anesteziologická rizika

 

Vliv obezity na srdce a plíce může během narkózy mít vážné důsledky. Může dojít k nedokonalému zásobování orgánů krví (kyslíkem), dokonce až k zástavě srdce. 

Mnoho narkotizačních látek se během narkózy vstřebává do tuku, to znamená, že zvířatům s nadváhou trvá déle, než se z narkózy probudí, protože narkotizační látka se musí z tuku organizmem odbourat. Většina narkotizačních látek a i jiných léků se odbourává v játrech a navíc ztučněná játra nejsou tak účinná v jejich odbourávání. Celý proces probouzení z narkózy je tak značně ztížen a opožděn.

Chirurgický zákrok, pro velké množství tuku v tkáních a v tělních dutinách (hrudní a břišní) je náročnější. Je těžší se dostat k určitému místu v těle, nebo k některému orgánu. Tuk operační pole dělá nepřehledným. Např. při operaci dutiny břišní, mezi řezem v kůži a orgánem, který má být operován, např. močovým měchýřem, je několikacentimetrová vrstva tuku. Chirurgický zákrok v uvedeném případě je technicky značně náročný a celá procedura trvá mnohem déle, co samozřejmě zvyšuje narkotizační riziko. 

 

Problémy s reprodukcí.

 

Feny s nadváhou mají větší problémy při porodu, než feny s ideální hmotností. Těžký porod je nazýván dystokie. Psi, kteří mívají dystokii většinou při porodu potřebují veterinární pomoc, která často končí i císařským řezem.

 

Poruchy trávení.

 

Psi s nadváhou často trpí zácpou a mívají problémy i s plynatostí, co není zrovna příjemné ani pro samotného psa a ani pro jeho majitele.

 

 

Snížená imunita

 

Obezita u psů je spojená se sníženou odolností proti virovým a bakteriálním infekcím. Obézní psi jsou náchylnější zejména na psinku a na infekci salmonelózami. Příčina náchylnosti obézních psů k infekcím je zatím neznámá.

 

Problémy s kůží a srstí

 

Riziko onemocnění kůže a srsti u zvířat, která jsou obézní se zvyšuje. Kůže produkuje větší množství a odlišné druhy mazu. Kůže vytváří záhyby a kapsy, v kterých se hromadí maz a nečistoty a které se stávají ideálním místem pro pomnožení zárodků a infekci.

 

 

Zvýšené riziko tvorby nádorů

 

Spojitost mezi obezitou a tvorbou určitých typů nádorů není známá. Podle studií u obézních zvířat, existuje zvýšené riziko vzniku některých druhů nádorů, zejména nádorů močového měchýře. Poslední studie prokázaly, že feny které byly obézní již v prvním roce života, jsou náchylnější k tvorbě nádorů mléčné žlázy.

 

Snížená kvalita a snížená délka života

 

Podle výše uvedeného, je evidentní, že obézní psi mají horší kvalitu života. Hůře se jim dýchá, hůře se pohybují a méně si hrají. Bývá jim vedro, mají bolesti, nebo proto, že se necítí dobře, jsou často podráždění.

Obézní psi umírají v mladším věku a podstatně dříve, než psi, kteří mají ideální hmotnost.

 

Je jasné, že našim psům nepřispíváme k optimálnímu zdraví, když připustíme, aby měli nadváhu.

 

Příště až ty krásné velké hnědé oči budou prosit „ můžu dostat tu dobrotu“, myslete dvakrát! Ve většině případů vaše odpověď by měla být jasné NE a dělám to pro tebe a pro tvoje dobro.

 

Můj pes téměř nežere – jak může být obézní?

Mnoho zvířat s nadváhou nemusí přijímat příliš mnoho potravy - aby se zvíře stalo obézním. Jestli-že je váš pes obézní znamená to, že v určitém období svého života přijímal víc potravy a kalorií než jaké pro svůj pohyb a pro svoji aktivitu potřeboval. Aktivita obézních psů je většinou velmi nízká a protože nevydávají příliš mnoho energie a jejich potřeba kalorií je malá.

Tlustý pes je zdravý pes…

Většina obézních zvířat přichází k veterináři ne proto že mají nadváhu, ale proto že v důsledku obezity trpí nějakou nemocí. V důsledku obezity je váš pes mnohem náchylnější k jiným zdravotní problémům než pes s normální hmotností . Všechna obézní zvířata nejsou zcela fit a v důsledku nadváhy nadměrně a zbytečně zatěžují své klouby a své srdce.

Jak mohu svému psovi pomoct snížit váhu?

Jsou pouze dvě cesty jak zhubnout: Nový lék proti obezitě psůLék proti obezitě psů

Zvýšit spotřebu energie, např. pohybem a cvičením.

Snížit příjem kalorií, např. menší příjem potravy.

Obézní psi jsou většinou méně aktivní, protože pohyb a cvičení jsou pro ně poměrně těžká práce. Pravidelné procházky (i když počasí není úplně ideální) mohou být prospěšná. Někteří psi, zejména mladší si rádi hrají s hračkami. Zvýšení pohybu by mělo jít ruku v ruce s kontrolovaným příjmem krmiva. Ve většině případů snížení příjmu krmiva na dvě třetiny množství, kterou dosud přijímal by mělo způsobit stálý úbytek na váze. Ubývání na váze by mělo být postupné, trvající asi 3 – 4 měsíce. Jestli je ubývání příliš rychlé, nadváha se po ukončení omezování příjmu krmiva pravděpodobně opět vrátí.

Jak zjistím že můj pes hubne?

Váš veterinární lékař vám psa zváží, vypočítá kolik musí ještě zhubnout a doporučí dávky krmiva. Až budete znát požadovanou váhu vašeho psa, bude záležet jen na vás, aby jste dodržel plán, který vám váš veterinární lékař vypracoval. Některá veterinární pracoviště nabízejí pro vaše psy sledování jejich ideální váhy. Klinika se navštěvuje v pravidelních intervalech, zvíře se zváží a přítomný veterinární lékař vám ochotně poradí a odpoví na vaše případné dotazy. Všechna pracoviště mají váhy a vy se můžete objednat v nejvhodnější dobu a sám si svého miláčka zvážit.

Co když můj pes stále nehubne?

U vašeho veterinárního lékaře najdete ke koupi velký výběr nízkokalorických krmiv. Tato krmiva fungují stejným způsobem jako odtučňovací diety u lidí. To znamená že váš pes může dostávat normální dávky krmiva a do sytosti se nažrat bez toho, že by přijal větší množství kalorií.

Jestli se domníváte, že váš pes skutečně nemůže zhubnout, prodiskutujte s vašim veterinářem možnost zkrmování nízkokalorického krmiva.

Můj pes dosáhl ideální váhu – co dál?

Když váš pes dosáhne požadovanou váhu, je to určitě důvod k oslavě, ale není to konec cesty – spíše začátek nového života. Stejně jako u lidí, často se stává, že jakmile se obézní zvíře vrátí k předcházejícímu krmení opět nabude svoji dřívější nadváhu. Aby ale váš pes přestal hubnout bude často nutné mu jeho krmní dávku opět mírně zvýšit.

Mnoho psů, když po hubnutí dosáhne svoji normální váhu, stává se natolik aktivní, že aby měli dostatek energie pro znovunalezenou radost ze života musí se vrátit k normálnímu způsobu krmení.

Závěr

Udržet ideální váhu psa je důležitou součástí pro uchování jeho zdraví. Doporučit jednotný postup pro snižování váhy pro všechny psy není možné.

Jestli máte nějaké pochybnosti týkající se hmotnosti vašeho psa, požádejte vašeho veterinárního lékaře aby vám pomohl vypracovat postup a dietu vhodnou pro vašeho psa.

 

Obézní pes