zkoušky loveckých psů

 

Pes doprovázel člověka při lovu už od pradávna, ještě před používáním střelných zbraní. Psi zpočátku pracovali ve smečkách. Byli  využíváni k vyhledávání zvěře, vyhnání z úkrytu a hlavně ke stavění zvěře, dokud se lovci nemohli přiblížit a zvěř ulovit.

Postupným křížením psů s charakteristickými vlastnostmi došlo k vyhranění sedmi hlavních skupin loveckých psů:

* ohaři, zvěř naleznou a vystaví (vystavování, tj. vlastnost, díky níž ohař po navětření zvěře zastaví, přikrčí se, přisedne nebo zvedne přední běh a v této poloze čeká nehnutě do příchodu vůdce)

* slídiči, jejich hlavním úkolem je sledování zvěře současně s hlasitým projevem

* retrívři, přinášení ulovené drobné zvěře 

* honiči, zvěř hlasitě sledují a nadhánějí lovci

* barváři, pracují na barvě postřelené jelení zvěře

* jezevčíci, dokáží pracovat v norách

* teriéři, psi všestranného použití

Nejpočetnější skupinou mezi loveckými psy jsou ohaři.

Skupina ohařů se dále dělí podle původu plemene na kontinentální a anglické ohaře (setři, pointři). Současný ohař je využíván jako všestranný lovecký pes, čehož důkazem jsou jejich prezentace na  různých  zkouškách a vrcholných soutěžích loveckých psů. Specialistou na vystavování více méně stále zůstává anglický ohař.

V současné době jsou lovecké vlohy a upotřebitelnost ohařů prověřovány na několika typech zkoušek, pořádaných Českomoravskou mysliveckou jednotou podle zkušebních řádů pro lovecké psy.

Podle charakteru se dělí na zkoušky vloh, při nichž dochází k posouzení vrozených vloh psů a ostatní zkoušky, kde pes prokazuje loveckou upotřebitelnost pro daný druh použití v myslivosti.

Zkoušky vloh (ZV) - jsou důležité pro kontrolu dědičnosti, vhodné kvůli kontrole výchovy a usměrnění dalšího výcviku. ZV se mohou účastnit všichni ohaři, jedenkrát, než obstojí.

Podzimní zkoušky (PZ) - po jejich absolvování je ohař hodnocen jako lovecky upotřebitelný pro hledání a přinášení drobné zvěře. Mohou se jich účastnit všichni ohaři bez ohledu na již dříve absolvované zkoušky.

Lesní zkoužky (LZ) - zkoušky pro loveckou upotřebitelnost k dohledávání zvěře v lesních honitbách a jiných s plánovaným odstřelem spárkaté zvěře.

Speciální zkoušky z vodní práce (SVP) - speciální zkoušky pro prokázání upotřebitelnosti loveckého psa v oblasti s rozsáhlými vodními plochami, kde se loví vodní zvěř.

Všestranné zkoušky (VZ) - prokazuje se zde vyšší stupeň použitelnosti psa v lovecké praxi a vyšší úroveň cvičitelů. Zvládnutí zkoušky je průkazem vhodnosti ohaře jako všestranného loveckého psa. Podmínkou účasti na VZ je úspěšné absoulvování PZ nebo LZ.

Vrcholné soutěže pro ohaře:

Memotiál Richarda Knolla - vrcholná soutěž ČR o titul "Všestranný vítěz ČR". Lovečtí psi se kvalifikují na základě výsledků VZ.

Memoriál Karla Podhajského - vrcholná mezinárodní soutěž ohařů o titul "Vítěz MKP". Vítěz v první ceně obdrží titul CACIT (čekatelství mezinárodního šampiona práce) a CACT (čekatelství mezinárodního šampiona práce ČR). Druhý pes v 1.ceně obdrží tituly res.CACIT a res.CACT. Tyto tituly se zadávají pro všechna zúčastněná plemena ohařů. MKP se smí účastnit pouze 20 nominovaných psů, z toho deset psů z ČR a 10 zahraničních psů.

A ještě něco ze soudku terminologie v lovecké kynologii:

Víte že,

pes načínač je pes, který začne zvěř po uchopení místo donesení vůdci sám konzumovat;

pes hrobař místo přinesení zvěř zahrabe

pes mačkal znehodnotí zvěř nadměrným zmáčknutím